Miben különböznek egymástól a lézeres szemműtét kezelések?
Azonban vannak nagyon nagy különbségek is. A lézeres szemműtét kezelés típusa nagy befolyással van a lézeres szemműtét árára. De miért és hogyan lehetséges az, hogy egyes biztonságos, kockázat nélküli szemműtétek, amelyeknek ugyanaz a következménye, mint a másiknak, kétszer (vagy a másik oldalról nézve, fele annyiba) kerül? Nézzük ezeket a különbségeket.
Milyen típusú kezelések léteznek?
A legrégebbi típusú kezelés a hagyományos, egylézeres felszíni kezelés. A hagyományos PRK kezelés során a szakképzett szemorvos távolítja el a szaruhártya felszínét. Bár ez nem veszélyes, többek között azért is fejlődött ez a technika tovább, mert sokan kellemetlenek találták a műtét utáni fájdalmas gyógyulást. A felszíni kezelés legmodernebb változata az érintésmentes Zero-Touch.
Szintén modernebb eljárás lebenyes kezelés, ennek szintén két típusa van. Az egylézeres lebenyes eljárás (pl. OptiLASIK) és a kétlézeres lebenyes eljárás (FEMTO vagy FEMTOLASIK).
Milyen áron érhetők el ezek a szolgáltatások?
Elsőre az árak igen magasnak tűnhetnek, de ha abba belegondolunk, hogy egy lézeres szemműtét évtizedekre vagy akár életünk végéig (!) megoldja a szem távoli dioptriaproblémáit és éléslátást biztosít, az összegek nemcsak összehasonlíthatók, de alacsonyabbak lesznek, mint a kontaktlencsék (és szemüvegek) költségei. A beavatkozás nem véletlenül egyre népszerűbb mind hazánkban, mind világszerte. Fontos tudni, hogy részletfizetésre is van lehetőség igénybe venni a műtéteket. De lássuk az összegeket.
A PRK, a hagyományos egylézeres felszíni kezelés ára 250.000 Ft felett kezdődik két szemre, míg az érintésmentes Zero-Touch kezelés ára kb. 100.000 Ft-tal magasabb.
A lebenyes eljárások közül az OptiLASIK egylézeres lebenyes eljárás ára 400.000 Ft körül van, míg a kétlézeres eljárás 5-700.000 Ft környékén mozog. Az az összeg a PRK kezelés árának kétszerese.
Miért fizetnénk duplán!?
Ki az, aki több százezer forinttal többet fizet ki azért, hogy egy modern, jól hangzó eljárást válasszon, ha a végeredmény ugyanaz. De, mint tudjuk, az ördög a részletekben rejlik: nagyon sok mindenben eltérnek a különböző szemműtétek. A legjelentősebb érv a drágább műtét mellett, bizony a gyógyulási idő.
A PRK esetében a gyógyulási idő a leghosszabb, dolgozni csak 7-10 nappal később lehet visszatérni és kb. 5-6 hónapig csepegtetni kell a szemet.
A Zero-Touch esetében már 4-5 nap múlva vissza lehet térni a munkába, itt a gyógyulási idő közepesnek mondható, de 4-5 hónapig itt is csepegtetni kell a szemet, napi rendszerességgel.
Az OptiLASIK esetében a gyógyulási idő lényegesen gyorsabb, 1-2 nap után vissza is lehet térni dolgozni, csepegtetni pedig 3 hétig kell csupán.
A kétlézeres FEMTO technológia esetében pedig másnap már lehet is dolgozni néhány órát, ha nem nehéz fizikai munkát végez az ember, az éleslátás sokszor rögtön vagy néhány óra múlva beáll és a csepegtetés itt is 3 hétig szükséges csupán.